بالیاژ مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

ساناز برومندی
22 آذر, 1402
بدون دیدگاه
4 دقیقه زمان مطالعه

آشنایی با بالیاژ مو

در این مقاله شما را با تکنیک بالیاژ مو آشنا خواهیم کرد. این تکنیک یکی از پرطرفدار ترین تکنیک ها و روش های رنگ و لایت است که مو ها را بسیار زیبا می کند. از این تکنیک برای هر نوع مویی چه بلند، چه کوتاه و حتی موهایی که دارای رنگ طبیعی یا دکلره داشته باشند و فقط به شرطی که مو سالم باشد، می توان استفاده کرد. بنابراین می توان گفت بالیاژ یکی از پر استفاده ترین تکنیک های رنگ مو محسوب می شود.

فهرست مطالب بالیاژ مو

بالیاژ مو چیست ؟

تکنیک بالیاژ مو در اصل به معنای مش کردن در هوای آزاد بود. بدلیل اینکه در این تکنیک، ایجاد سایه های عمیق روی مو به شکل های مختلف ایجاد می کرد ( مثلا به صورت V )، طرفداری های بسیار زیادی پیدا کرد. چرا که این تکنیک تحولی جدید در تکنیک مش کردن مو که در سال های قبل فقط به صورت کلاسیک انجام میگرفت، ایجاد کرد.

اما امروزه تکنیک بالیاژ مو دیگر فقط به عنوان مش کردن در هوای آزاد شناخته نمی شود. هر نوع تکنیکی که باعث ایجاد سایه های روشن و تیره به صورت خاص و عمق دار بر روی مو ایجاد کند را بالیاژ می گویند.

خدمات بالیاژ مو

انواع تکنیک بالیاژ مو

همانطور که در مطالب بالاتر توضیح دادیم، تکنیک بالیاژ مو امروزه دیگر فقط یک تکنیک نیست، بلکه شامل چندین نوع تکنیک رنگ کردن می شود. از مهم ترین تکنیک های بالیاژ می توان به تکنیک پوشینگ و ایرتاچ اشاره کرد که لایت هایی مانند بالیاژ روسی، مکزیکی،کالیفرنیایی و همچنین برزیلی را می تواند ایجاد کند. توجه کنید که تکنیک سامبره و آمبره نیز جزء تکنیک بالیاژ محسوب می شود که برای آشنایی بیشتر با این تکنیک ها می توانید مقاله تکنیک سامبره را مطالعه فرمایید.

بالیاژ مو برای چه موهایی مناسب است ؟

به طور کلی می توان گفت که بالیاژ مو برای همه مو ها قابل انجام است. البته فقط موهای سالم! اگر مو های شما دکلره کامل یا لایت باشد و در صورتی که مو سالم باشد، می توانید دکلره یا لایت خود را تبدیل به بالیاژ کنید. این تکنیک قابل استفاده برای موهای کوتاه و بلند است و با توجه به فرم صورت و اندازه مو، آرایشگر شما می تواند از تکنیک های متنوعی استفاده کند. برعکس مطالبی که گفته شده است، هیچ الزامی برای کوتاه کردن مو وجود ندارد، مگر موها آسیب دیده و ناسالم باشد که به تشخیص آرایشگر مقدار کمی کوتاه می شود.

بالیاژ موی کوتاه

برای موهای کوتاه، اگر مو کم حجم باشد، با استفاده از بالیاژ مو و ایجاد بعد مو را پر حجم نشان دهیم و اگر نیاز باشد کانتورینگی برای صورت انجام دهیم ( مثلا اگر صورت لاغر و کشیده باشد ) با ایجاد سایه های روشن در اطراف صورت و تیرگی در بالای سر، آن کشیدگی و لاغری را متعادل کنیم و پوشش دهیم.

بالیاژ موی کوتاه- بالیاژ مو

بالیاژ موی بلند

برای موهای بلند نیز مانند موهای کوتاه، از تکنیک بالیاژ مو برای کانتورینگ صورت می توانیم استفاده کنیم. مثلا برای افرادی که صورت گرد و موهای بلندی دارند، می توان از بالیاژی که سایه های روشنش از نزدیکترین حالت به ریشه در بالای سر شروع شود استفاده کرد و در اطراف صورت از سایه های روشن کمتر و با فاصله بیشتر از صورت، استفاده کنیم. به طور کلی بالیاژ برای موهای کوتاه و بلند، محدودیت خاصی ندارد.

بالیاژ موی بلند

مزایای بالیاژ مو چیست ؟

برای افرادی که فرصت ندارند هر ماه برای تجدید رنگ به سالن مراجعه کنند، تکنیک بالیاژ مو بسیار مناسب است. افرادی که می خواهند سبک دخترانه خود را حفظ کرده و نمی خواهند تغییرات زیادی در رنگ موی خود ایجاد کنند، این تکنیک مناسب است. همچنین برای افرادی که نمی خواهند موهای اطراف صورتشان روشن باشد اما در عین حال خواهان لایت هستند، این تکنیک بسیار عالی است. مزیت بزرگ دیگر این تکنیک این است که می توان عیوب صورت را با ایجاد خطای دید، برطرف کرد که به این کار کانتورینگ گفته می شود.

معایب تکنیک بالیاژ چیست ؟

به طور کلی می توان گفت که تکنیک بالیاژ مو یکی از پرطرفدار ترین تکنیک های لایت محسوب می شود و معایب خاصی ندارد. اما به هر نوع لایت یا دکلره ای اگر به صورت تخصصی و حرفه ای انجام نگیرد ممکن است به مو ها آسیب وارد کند. برعکس مطالبی که در اینترنت وجود دارد، این تکنیک به مهارت بالایی نیاز دارد و لطفا به هیچ عنوان این کار را در خانه انجام ندهید، چرا که ممکن است آسیبی جدی به مو وارد شود که مجبور به کوتاهی می شوید.

تفاوت هایلایت و بالیاژ مو چیست ؟

مهمترین تفاوت هایلایت و بالیاژ مو در سبک اجرا است. در لایت و هایلایت با تکنیک کلاسیک، تیکه های مو که قرار است سایه روشن داشته باشند از تیکه هایی که بایستی سایه تیره داشته باشند با یک نظم و ریتم خاص، از همدیگر جدا می شود ولی در تکنیک های بالیاژ ( مانند آمبره و سامبره )، هم می توان به صورت منظم و هم به صورت نا منظم می توان تیکه های سایه روشن و تیره از هم جدا شود. در واقع در این تکنیک هیچگونه قاعده ای وجود ندارد و به تشخیص خود و آرایشگر می توانید هر نوع سایه روشن و تیره ای را ایجاد کرد.

به طور مثال در هایلایت و لایت کلاسیک، لایت از نزدیک ترین به حالت ریشه، سایه های روشن شروع شده و تا انتهای مو و به طور یکدست انجام می شود. اما در تکنیک های بالیاژ، تیکه های روشن می تواند هم از نزدیک ترین حالت به ریشه شروع شود و هم می تواند با فاصله های بیشتری از ریشه مو آغاز شود و در واقع هیچگونه قاعده ای ندارد و نظم خاصی ندارد. در عکس زیر می توانید این تفاوت را بخوبی مشاهده کنید.

 

تفاوت هایلایت و بالیاژ مو

هزینه بالیاژ مو چقدر است ؟

هزینه بالیاژ مو بستگی زیادی به حجم و اندازه مو دارد. همچنین درصد لایت خواسته مشتری و نیاز به رنگ زمینه، یکی از دیگر مواردی است که هزینه را مشخص می کند. به طور کلی می توان گفت که هزینه این کار توسط آرایشگران ممتاز، از ۳ میلیون تومان شروع می شود که بر اساس مواردی که گفته شد، این مبلغ بالاتر می رود. توجه کنید که لطفا این کار با فقط به افراد متخصص و آرایشگران معتبر بسپارید و هرگز در خانه انجام ندهید. 

چند مدل بالیاژ مو

سخن پایانی

در پایان امیدوار هستیم که این مقاله مورد علاقه شما قرار گرفته باشد و با ویژگی های مهم تکنیک بالیاژ مو آشنا شده باشید. این مقاله توسط سرکار خانم ساناز برومندی، متخصص خدمات زیبایی مو نوشته شده است و بر اساس تعهد وبسایت نسبت به مخاطبان عزیز، سعی بر این شده که مطالب بر اساس واقعیات گفته شود و نکات مهم و همراه با واقعیت نوشته شود. در صورتی که هرگونه سوال یا نظر و دیگاهی داشته باشید می توانید در قسمت دیدگاه مطرح کرده تا ما در اولین فرصت پاسخگوی نظرات و سوالات شما باشیم.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.